Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co to byl M*A*S*H

20. 10. 2007
Rozhodnutí ošetřovat raněné vojáky ve speciálních lékařských zařízeních pochází z dob Občanské války. Zranění vojáci byli dopravováni do polních lazaretů nebo normálních nemocnic v okolí.

Za 2. světové války se ukázalo, že je mnohem lepší, když lékaři budou co nejblíže bojišti.

V době války v Koreji (25. června 1950 - 27. července 1953) vzniklo celkem 5 jednotek M*A*S*H (Mobile Army Surgical Hospital - Mobilní vojenská chirurgická nemocnice). V jedné z nich, označené jako 8055th M*A*S*H sloužil mladý muž jménem Richard Hornberger, autor románu, podle kterého byl natočen film a později vznikl televizní seriál.

Většina chirurgů v těchto polních nemocnicích byla velmi mladá, v průměru mezi 25 - 28 lety. Přišli z univerzit, válka byla jejich první praxí a jejich práce sestávala výhradně ze sešívání a "spravování" rozbitých těl vojáků. V Koreji působilo celkem 910 lékařů a 686 zubařů, z nichž měl málokterý zkušenost z 2. světové války, neboť byli v té době ještě příliš mladí. Mnozí z nich se dostali ke stejné práci v době dalšího velkého asijského konfliktu - válce ve Vietnamu. Mezi seriálovou nemocnicí a těmi skutečnými je několik rozdílů. Skutečná jednotka M*A*S*H měla 10 lékařů, 12 sester a 200 lůžek. M*A*S*H ve filmu tedy byla příliš malá. Písmeno M (mobilní) bylo pro působení těchto jednotek podstatné. Na rozdíl od seriálu se v průběhu války stěhovaly mobilní nemocnice i více než třicetkrát. Zaměstnání trvalo 8 - 12 hodin, ale jen v dobách klidu. Pokud přišlo do jednotky hodně zraněných, pracovaly směny 18 - 24 hodin. V řadě případů byli lékaři v takovém nasazení tak unaveni, že je armáda po několika měsících musela střídat.